Blog

Logo

Player Rankings

Rick Bolus' High Potential Recruiting
Service Listings
Boys National Rankings: Girls National Rankings:
Regional Rankings:

Camp Exposure

Exposure at "Blue-Chip" is unmatched. A camper is judged by his performance at "Blue-Chip" but that’s just the beginning.

Read more...

IF YOU WANT COLLEGE COACHES TO KNOW YOU, ONE MUST KNOW HIGH POTENTIAL/BLUE-CHIP!

2021 HPBC CAMPS

The 41st Annual High Potential/Blue-Chip Basketball Camps are set for this summer at Charlestown High School in Charlestown, Indiana, just 15 miles northeast of Louisville, KY. Click below for each camp.

JUNE 28 GIRLS CAMP (GRADES 9 THROUGH 12)

JUNE 29 BOYS MIDDLE SCHOOL CAMP (GRADES 6 THROUGH 9)

JUNE 29 OFFENSIVE CAMP (BOYS & GIRLS) (GRADES 6 THROUGH 12)

JUNE 30 BOYS CAMP (GRADES 9 THROUGH 12)

Boys who are going to be freshmen for next school year have the option of either attending the middle school camp on June 29 or the high school camp on June 30.

 

The Cobblestone Hotel & Suites in Charlestown, Indiana, is offering special rates for parents of players. See below for additional information.

COBBLESTONE HOTEL & SUITES

 

Also, graduating seniors are eligible to attend camp this summer as long as they have not signed with a college.

TAKEAWAYS FOR THE 2020-21 GIRLS SEASON

Below were my Takeaways for the 2020-21 Girls Season based on teams and players that I observed.

  • TOP SENIOR: IYANA MOORE (MURFREESBORO BLACKMAN, TN)
  • TOP JUNIOR: AYANNA PATTERSON (FT. WAYNE HOMESTEAD, IN)
  • TOP SOPH: AMIYAH REYNOLDS (SOUTH BEND WASHINGTON, IN)
  • TOP FROSH: SHAELYN STEELE (RUSSELL, KY)
  • TOP 8TH GRADER: ZAKIYAH JOHNSON (SHELBYVILLE SHELBY CO., KY)
  • TOP POST PROJECT: LYN'KAYLAH JAMES (BOWLING GREEN, KY)
  • TOP SLEEPER: BROOKLYN ANDERSON (GREENEVILLE NORTH GREENE, TN)
  • BEST ATHLETE: JAYLA SMITH (INDIANAPOLIS LAWRENCE NORTH, IN)
  • BEST BALLHANDLER: RASHUNDA JONES (SOUTH BEND WASHINGTON, IN)
  • BEST COACH: DONNA MOIR (LOUISVILLE SACRED HEART ACADEMY, KY)
  • BEST LITTLE PLAYER: 5-6 ALEXA SMIDDY (SOMERSET SOUTHWESTERN, KY)
  • BEST PASSER: CARMEN TAYLOR (ARLINGTON, TN)
  • BEST REBOUNDER: GRACIE MERKLE (MT. WASHINGTON BULLITT EAST, KY)
  • BEST SCORER: TIARRA EAST (LOUISVILLE BUTLER, KY)
  • BEST SHOOTER: JESSICA CARROTHERS (CROWN POINT, IN)
  • BEST TEAM: CROWN POINT, IN
  • BEST UPSIDE: ANGELA BARR (MARTIN WESTVIEW, TN)
  • MOST IMPROVED FROM LAST SEASON: ALI SAUNDERS (RAMSAY NORTH HARRISON, IN)
  • MOST VERSATILE: DENAE FRITZ (MARYVILLE, TN)
  • PLAYER WHOSE STOCK ROSE: ELLA THOMPSON (BARDSTOWN BETHLEHEM, KY)
  • SMOOTHEST: JAYA MCCLURE (LOUISVILLE CAL, KY)

AMERICA'S TOP GIRLS TEAMS FOR 2020-21

Below were the Top 20 Girls Teams for the U.S. this past season. Teams are listed alphabetically and bold denotes the nation's number one girls team.

  • BLACKMAN (MURFREESBORO, TN)
  • CROWN POINT, IN
  • CYPRESS CREEK (HOUSTON, TX)
  • DESOTO, TX
  • EDISON ACADEMY (DETROIT, MI)
  • FREMONT (PLAIN CITY, UT)
  • HOPKINS (MINNETONKA, MN)
  • INCARNATE WORD ACADEMY (ST. LOUIS, MO)
  • LAKE HIGHLAND PREP (ORLANDO, FL)
  • MARSHALL COUNTY (BENTON, KY)
  • MOUNT NOTRE DAME (CINCINNATI, OH)
  • MONTVERDE ACADEMY (MONTVERDE, FL)
  • NEWARK, OH
  • PAUL VI (CHANTILLY, VA)
  • PIUS X (LINCOLN, NE)
  • SACRED HEART ACADEMY (LOUISVILLE, KY)
  • SILVER CREEK (SELLERSBURG, IN)
  • VALOR CHRISTIAN (HIGHLANDS RANCH)
  • WASHINGTON (SOUTH BEND, IN)
  • WESTLAKE (ATLANTA, GA)

AMERICA'S TOP BOYS TEAMS FOR 2020-21

Below were the top 20 boys' teams for the nation for the 2020-21 season. Teams are listed alphabetically and bold denotes the nation's number one team.

  1. ARIZONA COMPASS (CHANDLER, AZ)
  2. BALLARD (LOUISVILLE, KY)
  3. CANE RIDGE (ANTIOCH, TN)
  4. CARMEL, IN
  5. COMBINE ACADEMY (LINCOLNTON, NC)
  6. DEPAUL PREP (CHICAGO, IL)
  7. DUNCANVILLE, TX
  8. HIGHLANDS (FT. THOMAS, KY)
  9. HOUSTON (GERMANTOWN, TN)
  10. IMG ACADEMY (BRADENTON, FL)
  11. LAWRENCE NORTH (INDIANAPOLIS, IN)
  12. MILLARD NORTH (OMAHA, NE)
  13. MILTON, GA
  14. MINNEHAHA ACADEMY (MINNEAPOLIS, MN)
  15. MONTVERDE ACADEMY (MONTVERDE, FL)
  16. PACE ACADEMY (ATLANTA, GA)
  17. PROLIFIC PREP (NAPA, CA)
  18. ST. VINCENT-ST. MARY (AKRON, OH)
  19. SUNRISE CHRISTIAN (BEL AIRE, KS)
  20. WESTLAKE (AUSTIN, TX)

DAY 2 OF THE KHSAA GIRLS SWEET 16

Thursday I took in the second day of the KHSAA Sweet 16 Girls Tournament which is being held at Rupp Arena in Lexington, KY, via the NFHS Network. Below were the game results and top players based on college potential.

  • BENTON MARSHALL CO. (23-2)-56  PIKEVILLE (25-6)-52
  • BARDSTOWN BETHLEHEM (26-4)-70  MT. WASHINGTON BULLITT EAST (22-3)-65
  • HENDERSON HENDERSON CO. (19-4)-55  OWENSBORO APOLLO (16-7)-31
  • RUSSELL (20-5)-58  EDGEWOOD DIXIE HEIGHTS (27-3)-44

TOP 8

  • GRACIE MERKLE 6-6/JR MT. WASHINGTON BULLITT EAST
  • SHAELYN STEELE 5-5/FR RUSSELL
  • HALLE LANGHI 6-2/JR BENTON MARSHALL CO.
  • ELLA THOMPSON 5-10/SR BARDSTOWN BETHLEHEM
  • CAYSON CONNER 5-7/SR BENTON MARSHALL CO.
  • SADIE WURTH 5-5/SR HENDERSON HENDERSON CO.
  • AMELIA HODGES 5-5/SR BARDSTOWN BETHLEHEM (LINDSEY WILSON)
  • SYDNEY LOCKARD 5-7/SR EDGEWOOD DIXIE HEIGHTS (KENTUCKY WESLEYAN)

TOP SLEEPER

         AUBREY HILL 6-0/SR RUSSELL

SECOND 8 (LISTED ALPHABETICALLY)

  • KASSIDY DAUGHERTY 5-6/SR OWENSBORO APOLLO
  • JESSE DRIVER 5-11/JR BENTON MARSHALL CO.
  • EMMA EGAN 5-8/JR MT. WASHINGTON BULLITT EAST
  • SOPHIE GALLOWAY 6-0/SR BENTON MARSHALL CO. (TENNESSEE-TRACK)
  • SELENA GRANADO 5-9/SR MT. WASHINGTON BULLITT EAST (IU-EAST)
  • KAELI ROSS 5-9/SR RUSSELL
  • TRINITY ROWE 5-5/FR PIKEVILLE
  • XAVIARA SMALLEY 6-2/SO BARDSTOWN BETHLEHEM

SECOND SLEEPER

         EMMA FILIATREAU 6-0/SO BARDSTOWN BETHLEHEM

NOTE: GO TO THE BELOW SITE TO SEE HOW THE REST OF THE TOURNAMENT UNFOLDS.

KHSAA

DAY 1 OF THE KHSAA GIRLS SWEET 16

Wednesday I viewed the first day of the KHSAA Girls State Tournament at Rupp Arena in Lexington, KY, via the NFHS Network. Below were the game results and top players based on college potential.

  • LOUISVILLE SACRED HEART (22-7)-64  HINDMAN KNOTT CO. CENTRAL (20-8)-32
  • BOWLING GREEN (19-10)-50  ALEXANDRIA BISHOP BROSSART (21-6)-48 TWO OVERTIMES
  • FRANKFORT FRANKLIN CO. (18-5)-55  LONDON SOUTH LAUREL (20-11)-50 ONE OVERTIME
  • LAWRENCEBURG ANDERSON CO. (27-2)-78  SOMERSET SOUTHWESTERN (20-4)-67

TOP 8

  • BROOKLYNN MILES 5-6/SR FRANKFORT FRANKLIN CO. (TENNESSEE)
  • AMIYA JENKINS 5-10/JR LAWRENCEBURG ANDERSON CO.
  • MARIE KIEFER 6-0/SR ALEXANDRIA BISHOP BROSSART (BALL STATE)
  • TRINITI RALSTON 5-6/SO LOUISVILLE SACRED HEART
  • ALEXA SMIDDY 5-7/SR SOMERSET SOUTHWESTERN
  • MEADOW TISDALE 5-10/JR BOWLING GREEN
  • RACHEL PRESSLEY 6-2/JR LONDON SOUTH LAUREL
  • LYNKAYLAH JAMES 6-1/JR BOWLING GREEN

TOP SLEEPER

        REAGAN BENDER 5-9/FR LOUISVILLE SACRED HEART

SECOND 8 (LISTED ALPHABETICALLY)

  • JACIE CHESSER 6-/JR LAWRENCEBURG ANDERSON CO.
  • JOSIE GILVIN 5-10/JR LOUISVILLE SACRED HEART
  • PATIENCE LASTER 5-10/JR FRANKFORT FRANKLIN CO.
  • ABBY MAGGARD 5-9/SO HINDMAN KNOTT CO. CENTRAL
  • KEARA MULLINS 5-8/SR HINDMAN KNOTT CO. CENTRAL (ASBURY)
  • ANGELINA PELAYO 5-11/FR LOUISVILLE SACRED HEART
  • SOPHIE SMITH 5-8/SR LAWRENCEBURG ANDERSON CO.
  • ALEX WOLFF 6-0/JR LOUISVILLE SACRED HEART

SECOND SLEEPER

        RACHEL SATTERLY 5-8/SR LAWRENCEBURG ANDERSON CO.

TAKEAWAYS FOR THE 2020-21 BOYS SEASON

Below are my Takeaways for the 2020-21 Boys Season based only on personal observations of players and teams that I witnessed.

  • TOP SENIOR: CHET HOLMGREN (MINNEAPOLIS MINNEHAHA, MN)
  • TOP JUNIOR: EMONI BATES (YPSILANTI YPSI ACADEMY, MI)
  • TOP SOPH: MIKEY WILLIAMS (DAVIDSON LAKE NORMAN, NC)
  • TOP FROSH: JONATHAN POWELL (DAYTON CHAMINADE-JULIENNE, OH)
  • TOP PLAYER ON THE RISE: TAMAR BATES (BRADENTON IMG ACADEMY, FL)
  • TOP SLEEPER: CJ COLLINS (GREENSBORO DAY, NC) 
  • BEST ATHLETE: BLAKE WESLEY (SOUTH BEND RILEY, IN)
  • BEST BLUE COLLAR PLAYER: LOGAN DUNCOMB (CINCINNATI MOELLER, OH)
  • BEST COACH: MARC DAVIDSON (FT. WAYNE BLACKHAWK, IN)
  • BEST DRIBBLER: KENNEDY CHANDLER (BEL AIRE SUNRISE CHRISTIAN, KS)
  • BEST DEFENDER: TAYLOR HENDRICKS (FT. LAUDERDALE CALVARY CHRISTIAN, FL)
  • BEST DUNKER: JALEN DUREN (MONTVERDE ACADEMY, FL)
  • BEST LITTLE MAN: 5-9 DONOVAN SMITH (MINNEAPOLIS MINNEHAHA, MN)
  • BEST PASSER: TY TY WASHINGTON (CHANDLER COMPASS PREP, AZ)
  • BEST POST PROJECT: 6-9 ANTHONY BLAKE (DAVIDSON LAKE NORMAN, NC)
  • BEST REBOUNDER: KENDALL BROWN (BEL AIRE SUNRISE CHRISTIAN, KS)
  • BEST SCORER: JALEN HARDY (HENDERSON CORONADO, NV)
  • BEST SHOOTER: SAM VINSON (FT. THOMAS HIGHLANDS, KY)
  • BEST TEAM: MONVERDE ACADEMY, FL
  • BEST UPSIDE: BRIAN MATHEWS (CHICAGO DEPAUL PREP, IL)
  • MOST IMPROVED: KAMARI LANDS (NAPA PROLIFIC PREP, CA)
  • MOST VERSATILE: BRANDON MILLER (ANTIOCH CANE RIDGE, TN)
  • NAME TO REMEMBER: SAGE TOLENTINO (HAMILTON, OH)

KENTUCKY'S TOP 100+ POSTSEASON BOYS

One can view below my 2020-21 Top 100+ Postseason Kentucky Boys regardless of class.

KENTUCKY'S TOP BOYS

KENTUCKY'S GIRLS SWEET 16 IS SET

The KHSAA Girls Sweet 16 is set for this week, April 7 through April 10, at Rupp Arena in Lexington, KY. One can view the schedule below.

KHSAA SWEET 16

THE OFFICIAL CAMP HOTEL

cobblestone hotel suites logo

Click for $79.99 rate

Contact Us